Sauna przyczynia się do utrzymania organizmu w doskonałej formie. Kąpiele w saunie powodują przyspieszone krążenie krwi. Zmiany temperatur hartują organizm i jednocześnie pobudzają do pracy układ odpornościowy, dzięki czemu osoby systematycznie korzystające z sauny rzadziej przeziębiają się. Sauna ma też niebagatelny wpływ na układ oddechowy, który w trakcie korzystania z sauny oczyszcza się i pozwala oddychać głębiej. Sauna pozwala również na oczyszczenie organizmu z toksyn. W saunie przyspieszona zostaje akcja serca. W rezultacie działa ona na serce tak, jak regularny wysiłek fizyczny. Poza tym, podczas kąpieli w saunie obniżone zostaje ciśnienie tętnicze krwi, więc saunę poleca się osobom z podniesionym ciśnieniem. Sauna ma też pozytywny wpływ na metabolizm.
W saunie skóra, pocąc się, wydala toksyny, martwe komórki oraz inne zanieczyszczenia skóry. Wraz z potem organizm usuwa sól, która jest przyczyną wielu schorzeń. Sól między innymi zatrzymuje wodę w organizmie, przez co bywa przyczyną opuchniętych nóg. Przez odblokowane gruczoły organizm pozbywa się sebum, czyli łoju skórnego. Dzięki pobytom w saunie skóra staje się gładsza, lepiej oczyszczona, ukrwiona oraz dotleniona. Ponadto jest doskonale przygotowana do tego, aby wchłaniać kosmetyki.
W saunie należy przebywać od 45 minut do godziny. Powinno wchodzić się na około kwadrans, a następnie robić przerwy na ochłodzenie organizmu oraz odpoczynek od wysokich temperatur.